Besin İntoleransı ve Beslenme

BESİN İNTOLERANSI ve BESLENME

Sağlıklı olmak için tükettiğimiz pek çok besin, vücutta sindirim aşamasında sorunlar yaşayarak kilo ve sağlık problemi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bireyden bireye farklılık gösteren bu durumun kişisel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun yarısında besin intoleransı olduğunu düşünmekte ve gün geçtikçe bu rakamlar artmaktadır.

Besin intoleransları, kilo verememe, mide ve bağırsak sorunları, cilt ve deri rahatsızlıkları, migren şikayetleri gibi pek çok rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. Besin intoleransı geçici ve kalıcı olabilmektedir. Besin intolerans testleriyle kalıcı olan intoleranslar saptanabilmektedir.

Enzim eksikliği, sızıntılı bağırsak sendromu, endüstriyel ve işlenmiş besinlerin fazla tüketimi, bazı ilaçların uzun süreli ve sürekli kullanımı, geçirilen çeşitli hastalıklar , kötü beslenme, stres ve diğer faktörler besin intolerans oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı, bağırsak florasında bozukluklar veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve besinler kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir. Bu saldırı neticesinde; obezite ve aşırı kilo problemi, bağırsak ve mide problemleri, deri ve cilt hastalıkları, migren ve baş ağrıları, kronik yorgunluk, romatizma ve eklem hastalıkları oluşabilir.

Polikliniğimizde uyguladığımız intolerans testi en gelişmiş teknolojiyi kullanarak çağımızın hastalığı olan obezite, mide bağırsak şikayetleri, ödem, şişkinlik , migren, cilt ve deri hastalıkları tetikleyen intoleransları geçicileri eleyerek kalıcı olanları tespit eder. Yiyecek ve içecekleri aynı testte inceleyerek pratik ve hızlı sonuca ulaştırır.