5 ADIMDA KİLO AL

Zayıflık da şişmanlık gibi düşünülmesi gereken sağlık problemlerindendir. İştahsızlık ve hormonal dengesizliklerden dolayı metabolizmanın hızlı çalışması zayıflık probleminin temel nedenini oluşturmaktadır. Eğer ki tıbbi bir problemden dolayı kilo alamıyorsak kesinlikle doktor tarafından önerilen tedavinin uygulanması gerekmektedir. Ancak zayıflığın temelinde iştahsızlık ve dolayısıyla az tüketim yatıyorsa beslenme uzmanı eşliğinde yaşamımızda ve yemek düzenimizde yapacağımız değişikliklerle sağlıklı bir şekilde kilo almanız mümkündür.

  1. Her gün vücudun harcadığı enerjiden fazla kalori alın.

Vücudumuz, temel fonksiyonlarını yerine getirmek, yaşamını devam ettimek, günlük aktivitelerine devam edebilmek için her gün belli bir miktarda enerjiye ihtiyaç duymaktadır. İhtiyacımız olan enerji miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Eğer ki günlük harcadığımız kaloriden daha fazlasını alırsak kullandığımız enerjinin fazlası  vücudun depo enerji kaynaklarına dönüşerek kilo artışı sağlayacaktır. Bunun için kişiden kişiye değişmekle birlikte günlük ek olarak 300-500 kaloriyi sağlıklı kaynakları tüketerek fazladan almak bizim için yararlı olacaktır.

 

  1. Sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarını tercih edin. Bir öğünde tek besinden yüksek miktarlarda tüketmek yerine, çeşitlilik sağlayın.

Kilo almak istiyorum o yüzden geceleri yatmadan bir tabak makarna yiyorum fakat hala kilo alamıyorum diyorsanız bu adıma dikkat etmiyorsunuz demektir. Amacımız kilo artışı olduğunda ne yazık ki çok yanlış yollara girilebilmektedir. Kilo almak için paketli gıdalar, yağlı besinler, bir öğünde yüksek miktarda tek çeşit ‘kilo aldırır’ damgasını verdiğimiz besinleri tüketmek yapılan en büyük hatalardan olmaktadır. Bilinenin aksine sağlıklı kilo almak istiyorsak her öğünde tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarına, hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarına, kaliteli doymamış yağ kaynaklarına yer vermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde kilo artışımız olsa dahi sağlıklı bir artış olmayacağı kesindir.

 

  1. Kalorisi yüksek miktarı küçük sağlıklı besinleri ara öğünlerinize ve ana öğünlerinize ekleyin.

Günlük aldığımız kaloriyi arttırmanın en güzel yolu sağlıklı ve az tüketildiğinde bile yüksek enerji verebilen yağlı tohumlar gibi besinleri öğünlerimize eklemektir. İştah azlığı yaşıyorsak ve zayıflığımızın temel nedenini bu problem oluşturuyorsa salatalarımıza, sütlü tatlılarımıza ekleyeceğimiz fındık, fıstık, ceviz gibi besinler hem sağlıklı yağ kaynakları tüketimi arttırıp hem de küçük hacimde fazla kalori alınmasını sağlayacaktır. Bunun dışında çorbalarımızı yumurta ve yoğurtla terbiye ederek tüketmek, domates ve zeytinyağı ile yapılan sosları yemeklerimize eklemek de güzel bir tercihtir. Meyve tüketirken taze meyveler dışında tercih edilen kuru meyveler de su oranları az olduğundan dolayı yüksek kalori sağlayan besinlerdendir.

 

Share: